Urbán Péter: A három Erdődi
Urbán Péter kortárs író, a Magyar Írószövetség tagja, irodalmár. Írásai önálló kötetben, illetve a Magyar Naplóban, valamint az Előretolt helyőrség című napilap mellékletben is megjelentek. A három Erdődi című 1956-os témájú kamaradrámáját az elsők között olvashatta a Szabad Színház rendezője, Nagy Judit. Ez a darab a 48/49-es szabadságharc (Jókai Kőszívű ember fiai) családi témájának jó arányérzékű, 1956-os eseményekre átültetett, drámailag letisztult formájú parafrázisa. A szerző egy családon belül három generáció személyes, és összefonódó történetében láttatja egy egész nemzet sorstragédiáját.
A három Erdődi című előadás alkalmas arra, hogy a művészet eszközeivel közvetítse 1956 nemzeti, családi és személyes tragédiáit. Az előadást Székesfehérvár belvárosában, a Szabad Színház állandó előadáshelyszínén, az Igézőben hozzuk létre, kifejezetten a Nemzeti Ünnepre.
Célunk, hogy az Önkormányzatok által szervezett megemlékezéseken túl olyan civil, lélekhez közeli élményt nyújtsunk, amely felülemelkedik eszmei különbözőségeken, pártálláson, intézményrendszereken, protokollokon. Mivel az előadás szereplői három generációból kerülnek ki, még inkább alkalmas a személyes katarzisok átélésére a különböző korosztályok számára is. Így akár egy idősebb, akár egy középkorú, akár egy diák is személyes drámaként „élheti meg” az előadás történetét. Egyszerre fizikai, és a színészi játékkal teremtett mentális közelségben a mű tovább gondolásra alkalmas üzenete mindenki számára segíti a nemzeti ünnep lelki megélését.